W dniach 13.05-17.05.2024 w naszym przedszkolu w ramach cyklu zajęć realizowaliśmy temat bezpieczeństwa pod hasłem ” Tydzień Bezpiecznego Przedszkolaka ”. We wszystkich grupach wiekowych odbyły się warsztaty tematyczne z przedstawicielami poszczególnych służb - Policji, Ratownika Medycznego oraz Straży Pożarnej. Dzieci przeszły szkolenia jak dbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych. Przypomniały sobie numery alarmowe oraz zasady odpowiedzialnego korzystania z nich. Zapoznały się z zasadami ruchu drogowego (droga dziecka z domu do przedszkola i z przedszkola do domu), a także omówione zostały zachowania niedopuszczalne „na drodze”. Poznały procedurę przechodzenia przez jezdnię i zastosowanie sygnalizacji świetlnej, jej kolorów i ich znaczenia. Zaznajomiły się z zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz specyfiki pracy straży pożarnej.
Podczas spacerów nasze pociechy ćwiczyły przejście po pasach na drugą stronę jezdni. Widoczne było zadowolenie kierowców, że dzieci są widoczne z dużej odległości i dają dobry przykład innym. Starsze grupy utrwalały wiedzę dotyczącą znajomości znaków drogowych oraz zasad ruchu drogowego. Chętnie uczestniczyły w zabawach dydaktycznych, między innymi pt. ,,Sygnalizator świetlny”, „Na rondzie”, " Uwaga straż", " Pomocy!". Odgrywały role pieszego i kierowcy oraz rolę poszkodowanego w wypadku drogowym, ucząc się w ten sposób odpowiedzialności i prawidłowych nawyków.
Naszym celem było by dzieci zostały wyposażone w taki zasób wiedzy i umiejętności, aby potrafiły zadbać o własne bezpieczeństwo oraz radzić sobie w sytuacjach zagrożenia.