Przedszkole nr 13

Gniazdo Orląt

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Wycieczka do Fabryki Bombek

Dnia 14. 12. 2017 r. "Kukułki" odwiedziły  Fabrykę Bombek choinkowych, żeby poznać proces ich powstawania. Było to ciekawe doświadczenie.Nie jest  łatwą sprawą wykonać bombkę. Potrzeba wiedzy, wyobraźni, talentu artystycznego i poczucia estetyki. Niejednemu przedszkolakowi zaświeciły się oczki od przepięknych, kolorowych, pełnych blasku i magii bombek. Panie artystki bardzo starannie i precyzyjnie je wykonywały.
Dzieci pełne wrażeń serdecznie podziękowały paniom i obiecały, że w przedszkolu zaprojektują wzory bombek, być może któryś z nich pojawi się w przyszłości na bombkach.

Tradycje bożonarodzeniowe

Rozpoczął się intensywny okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. "Kukułki " nie próżnują lecz jak pszczółki w ulu pracują. Nauczyły się piosenki i wiersza  o choince, wykonały kartki świąteczne, ozdoby choinkowe a także zabawiły się w prawdziwych piekarzy i upiekły  pierniczki. W przedszkolu pachniało przyprawami korzennymi i od razu poczuliśmy Święta. Potem była frajda w dekorowaniu własnych wypieków i ogromna radość z efektów. Niejeden przedszkolak skusił się do degustacji tych pychotek.
 

Muzyka dla smyka

Muzyka dla smyka

ANDRZEJKOWY ZAWRÓT GŁOWY

 
"Święta Katarzyna klucze pogubiła, Święty Andrzej znalazł, zamknął skrzypki zaraz"
 
Dnia 30.XI.2017 r. w naszej grupie odbyła się imprezka andrzejkowa, w myśl przysłowia: "Polejcie wosku na wodę, ujrzycie swoją przygodę". Przybliżyliśmy dzieciom w pigułce postać znanego etnografa polskiego, Oskara Kolberga, dzięki któremu dowiedziały  się o obrzędach, zwyczajach, obyczajach i tradycji obchodzenia  andrzejkowego Święta. Dziś w świecie współczesnym zmieniły się nieco te zwyczaje, ale tradycyjne lanie wosku przez klucz, wypisywanie imion ukochanego przez panny  i wkładanie pod poduszkę w Wigilię Św. Andrzeja, pozostała.
 
 

POLICJA

Dnia 6.11 tj. poniedziałek dzieci z grupy ,,Kukułki" wybrały się do Komendy Miejskiej Policji w Gnieźnie. Na miejscu przywitała nas pani Agnieszka. Zostaliśmy zaproszeni do zapoznania się z pracą panów Policjantów w poszczególnych służbach, np. podglądaliśmy miejski monitoring, prace dyżurnego, itp. 
Mogliśmy zajrzeć do wnętrza policyjnego radiowozu i przymierzyć strój policjanta (kamizelka kuloodporna kask, kajdanki, pałka, itp). Na zakończenie dzieci otrzymały od pani Agnieszki odblaski aby były widoczne na ulicy.

Muzyka dla smyka

ŚWIĘTO DYNI

Dnia 31.X .2017 r. obchodziliśmy Święto Dyni. Wszyscy Rodzice wykazali się kreatywnością w przygotowaniu strojów dla swych pociech. Pikanterii całej imprezki dodały znakomite humory i wesoła muzyka. Były także niespodzianki w postaci baniek mydlanych i słodkiego poczęstunku.

Muzyka dla smyka

FIZYKA

W środę 18.10 do naszego przedszkola zaprosiliśmy Panią  Pytalską, która wprowadziła nas w krainę dźwięku. Dowiedzieliśmy się, że sonometr, to  urządzenie które mierzy natężenie dźwięku. Braliśmy udział w doświadczeniu, że w próżni panuje absolutna cisza. Przekonaliśmy się, że za pomocą dźwięku można wprowadzić w ruch wodę. Najwięcej  trudności sprawił nam ,,łapacz dźwięku", za pomocą którego z słuchawkami na uszach musieliśmy rozpoznać odgłosy kolegów. Na zakończenie każdy mógł samodzielnie przekonać  się o tych dziwnych zjawiskach fizyki.

BIBLIOTEKA

Dnia 17.10 tj. wtorek, dzieci wybrały się  z wizytą do Biblioteki. Tam  zostały zaproszone do świata zwierząt. ,,Pies Reksio" opowiadał o zwierzętach domowych, leśnych, dzikich, wodnych, nocnych, itp. Dzieci dowiedziały się, że krokodyle mieszkają w Nilu, a nietoperze śpią zwisając głową w dół. Ośmiornice broniąc się zabarwiają wodę ,,atramentem." Dowiedzieliśmy się jak należy opiekować się i pomagać różnym zwierzętom. Braliśmy udział w teatrzyku zwierzęcym. Na zakończenie dzieci wzięły udział w konkursie wiedzy o zwierzętach.  Wszystkie zostały nagrodzone słodkościami. Był to bardzo mile spędzony czas. Do przedszkola wróciliśmy uśmiechnięci i pełni wrażeń.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL